Skupina (5-6 let) je bila letos vključena v eko projekt »Mladi v svetu energije«. O njej smo se pogovarjali, raziskovali, poslušali in ustvarjali na temo elektrike – ene najpomembnejših oblik energije, ki nas obdaja vsak dan, a je pogosto ne opazimo. Z otroki smo odkrivali, kaj je elektrika, zakaj jo potrebujemo in kako pride do nas.
Spoznali smo, da je elektrika posebna oblika energije, ki omogoča, da lučke svetijo, radio igra, računalniki delajo, hladilnik hladi in štedilnik segreva hrano. Brez elektrike bi bilo življenje zelo drugačno – temno, tiho in brez mnogih udobij, ki jih poznamo danes.
Z otroki smo raziskovali: Zakaj lučka sveti in radio igra? → Ker elektrika steče skozi žice do naprave; Zakaj štedilnik postane topel šele, ko pritisnemo pravi gumb? → Ker takrat dovolimo elektriki, da začne teči skozi grelne plošče. Zakaj hladilnik poleti kljub vročini hladi? → Ker ga poganja elektrika, ki omogoča delovanje hladilnega sistema. Zakaj pride iz pipe topla voda, če pa je naravna voda mrzla? → Ker jo segreje grelnik vode – ta pa za delovanje potrebuje elektriko.
Otroci so se spraševali, kam se elektrika skrije. Spoznali smo, da elektrika potuje po žicah, ki so skrite v stenah, in pride do nas skozi vtičnice in stikala. Če stikalo prižgemo, elektrika potuje do lučke ali naprave. Svet energije smo spoznali peko risank in slikanic.
Z otroki smo v skupini: opazovali stikala in vtičnice, se igrali z lučkami na baterije, električnimi svečkami in risali simboličen zemljevid elektrike v našem vrtcu – kje vse jo potrebujemo in uporabljamo.
Seznanili smo se, da elektriko pridobivamo iz narave – voda, sonce in veter so viri, iz katerih lahko proizvajamo električno energijo: hidroelektrarne izkoriščajo moč vode, sončne elektrarne zbirajo energijo sončnih žarkov, vetrne elektrarne uporabljajo moč vetra.
Zbirali smo sličice teh elektrarn in spoznali, da lahko tudi hiše in vrtci pridobivajo elektriko s pomočjo sončnih panelov. Na sprehodih smo opazovali električne drogove, daljnovode in transformatorje ter sledili žicam, ki vodijo elektriko do domov.
Pogovarjali smo se o poklicih, povezanih z elektriko. Spoznali smo delo električarja, ki skrbi, da so napeljave varne, in hišnika, ki v vrtcu poskrbi, da vse deluje. Z nami je sodelovala hišnica Monika, ki nam je pokazala, kako pomembna je elektrika za delovanje stavbe.
Z otroki smo razmišljali tudi, kako varčevati z elektriko: ugašamo luči, kadar jih ne potrebujemo, podnevi uporabljamo naravno svetlobo, izklopimo naprave, ki jih ne uporabljamo, uporabljamo igrače, ki delujejo na sončno energijo.
Spoznali smo razliko med gretjem na drva in gretjem na elektriko, pogovarjali smo se o električnih in bencinskih avtomobilih, preizkusili igrače na sončno energijo, vetrnice in mline na veter.
Skupaj s hišnico Moniko, smo naredili preprost poskus z baterijo, žico in majhno žarnico. Otroci so bili navdušeni, ko so sami prižgali lučko – dokaz, da elektrika potrebuje vir (baterijo), povezavo (žico) in porabnika (žarnico).
Otroci so raziskovali, kje v vrtcu potrebujemo elektriko, in prinašali sličice naprav, ki jo uporabljajo – likalnik, televizor, računalnik, mikrovalovka, pralni stroj, sesalec …
Elektrika je res nekaj posebnega – ni je mogoče videti ali prijeti, a brez nje ne bi mogli živeti tako, kot živimo. Zdaj pa tudi vemo, kako z njo pametno ravnati in spoštovati vire, iz katerih jo pridobivamo.










Zapisala: Simona Žižek