ZAJTRK S SADJEM- SUPER DAN

V petek, 19. 11. 2021, smo tudi v našem vrtcu izvedli Tradicionalni slovenski zajtrk. Projekt, ki se vsako leto izvaja na pobudo Čebelarske zveze Slovenije, pozneje pa se je razširil in vključil vse pridelovalce slovenske hrane, se je odvijal že enajsto leto in je potekal pod sloganom »Zajtrk s sadjem – super dan!« Namen projekta je izobraževati, obveščati in ozaveščati otroke in tudi širšo javnost o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad, pomenu in prednosti lokalno pridelanih živil slovenskega izvora, pomenu kmetijske dejavnosti za okolje in pomenu čebelarstva za kmetijsko pridelavo in za širše okolje.

Ves teden smo ob različnih in zanimivih dejavnostih otrokom predstavili, kako pomembno je uživanje doma pridelane hrane, kako pomembno je kmetijstvo pri pridelavi hrane. Na različne načine smo razlagali in ogledovali pomen čebelarstva, spoznavali čebele in njihov produkt – med.  Poslušali smo zgodbo Čudežna skleda medu, si ogledali posnetek lutkovne predstave, ki so jo pripravile strokovne delavke, okušali različne vrste medu, se učili novih pesmic o čebelah, o medu, o medvedkih, se igrali gibalne igre, sestavljanke in druge didaktične igre na to temo. Razvrščali smo zdravo in nezdravo prehrano in živila. Podrobno smo spoznali vsa živila tradicionalnega slovenskega zajtrka: maslo, med, mleko, kruh, jabolko, jih poimenovali in se pogovarjali o njihovem izvoru.

Sonja Stolnik